Geriausi 2014-ųjų metų albumai

Pirmąkart susiejau albumus su kalendoriniais mėnesiais. Rašydamas supratau, kad įdomiausi prisiminimai galvoje kabo visada “po ranka“. Tam tikros albumų vietos labai greitai sužadina tuos prisiminimus. Tik sąmoningai pažvelgęs atgal gali pastebėti, kad įvyko skirtingu metu. Bet koks tas metas buvo tuo metu?

Pastaruoju metu jaučiu, kad nesuprantu kažko esminio apie gyvenimą. Atrodo, prisiminimai ir yra gyvenimo džiaugsmas bei prasmė. Visada galvojau, kad sugebu juos pajausti ir įvertinti. Taip atrodė iki tada, kai supratau, jog kasdien prisimenu per mažai magiškų momentų.

Štai mano triggerių sąrašas.

=||=

Beck “Morning Phase”

Vasaris. Beck atidarė metus nepretenzingu, atsipalaidavusiu ir mąsliu albumu.

Future Islands “Singles”

Kovas. Ryškiausias prisiminimas, susijęs su šiuo albumu, nutiko kažkurį rytą pakeliui į darbą. Tuo metu jau tikrai kartas nuo karto jausdavau frustraciją darbo vietoje. Future Islands suteikė tobulą išsiliejimo / įkvėpimo kūrinį “Fall from grace”. Pirmąkart išgirdęs vokalisto rėkimą nustebau, bet po daugelio perklausų priėjau prie išvados, kad ta daina taip tobulai tinka albume ir pati viduje užauga iki labai jausmingos išraiškos.

Tą rytą einant pro Arsenalą ir gražiai švintant aplinkui “Singles” skambėjo galvoje. Aišku, suskambo ir “Fall from Grace”. Nė nepajutau kaip pats pradėjau garsiai balsu urgzti mėgdžiodamas vokalistą. Šalia – nė gyvos dvasios. Kvatojau nueidamas pro bendravardžio skulptūrą. Kaip aš taip nesusivaldžiau vie(ni)šoj vietoj!

Wild Beasts “Present Tense”

Balandis. Klajonės po Berlyno kvartalus, nepraleidžiant Wild Beasts koncerto salėje su didžiuliu disko rutuliu. Dabar jau žinau, kad tai klausomiausias metų albumas. Bet tuo metu man daug įdomiau buvo kiek Wild Beasts paaugo kaip gyva grupė nuo pirmojo susitikimo Edinburge (2009 m. albumų apžvalgoje rašiau “vokalistas labai žaviai tūpčioja keliais į ritmą”). O paaugo nedaug – Wild beasts išlieka albumų grupe. Tuo geresnis “Present tense“.

“Wanderlust“ įstrigo labiausiai – lengviausias kelias pasirinkti singlą, bet vien jau toji “Don’t confuse me for someone who gives a f***” atkarpa kiek verta…

Kamanių Šilelis “Viskas teka”

Gegužė. Albumo pristatyme Mažajame teatre žmonės visiškai netilpo. Puikiai suprantu – norėčiau visus mylimiausius žmones nusivesti į Kamanių Šilelio koncertą.

Tiek nuostabaus grožio “Karvedys pavargo nugalėti”, tiek ankstyvuosius kūrinius vienija transliuojamas maksimalus nuoširdumas. Tad nors į albumą sudėjo viską, ką sukūrė iki to momento, ir taip paaukojo nuoseklumą, klausydamas atleidi.

Mane labiausiai žavi Kamanių šilelio lietuviškumo išraiška. Niekur kitur nesu girdėjęs taip tinkamai sujungtų tradicinių lietuviškų muzikos elementų (labiausiai sutartinių) su šiuolaikiškos muzikos srovėmis. Nieko kito klausydamas nesijaučiu labiau lietuvis (turintis savyje sutalpinti pagoniškas ištakas ir nepavejamai vakarietiškėjantį Vilnių).

Dažnai sakau, kad Kamanių šilelis atstovauja dainuojamąją poeziją 2.0, t.y. naująją bangą, tačiau dabar man atrodo, kad Kamanės yra vertos būti vertinamos kaip sukūrusios kažką unikalaus.

“kai šitaip aušta, patylėk širdie
nustebusi, nuščiuvusi lyg vaikas
juk tas ateinantis iš rūko laikas
pati didžiausia žemėj dovana
vienodai duodama
išminčiui, kvailiui“
R.Burokas (panaudota “Kol mano tėveliai”)

How to Dress Well “What is This Heart?”

Birželis. Tom Krell, man atrodo, turi amžiną indulgenciją iš mano pusės vien dėl visos niekur taip ir neaprašytos patirties keliaujant į jo (ne tokį gerą) koncertą Rygoje. Albumo labai laukiau – tikėjausi, kad pagaliau pademonstruos brandą visa jėga.

Taip ir nutiko. Tik kiek netikėtai tai puikiausiai sutilpo į pirmąją albumo dalį. Antrosios galėjo ir nebūti. Bet tai, kas prasideda nuo pirmųjų akordų ir užauga iki “Words I Don’t remember” kulminacijos, yra labai labai stipru.

Momentais atrodo, kad dainų užmačios pernelyg juokingos, kad veiktų, bet HTDW kažkokiu būdu sugeba sutelkti klausytoją. Pamenu, kaip klausiau užsimerkęs prie ežero pučiant vėjo gūsiams ir beprasidedant šiltam lietutučiui. Nebuvo nė kiek juokinga.

FKA Twigs “LP1”

Rugsėjis. Kažkodėl neturiu ką daug pasakyti apie šį albumą, nors apie jį, tikriausiai, turėčiau galėti daugiausia pasakyti.

Subtilus iki negalėjimo.

Intymus tiek, kad atrodo nelieka atstumo tarp ausinių ir ausų būgnelių.

Hundred Waters “The Moon Rang Like a Bell”

Spalis. Šį albumą geriau pažinti iš jo stipriųjų dalių. Mat yra ir vietų kurias tenka prasukti. Bet kai kurios pakelia labai aukštai.

Mieliausia iš jų – “Xtalk“. Mano supratimu, tobulai tiktų kaip koncertą baigianti daina, kuomet ir niūriausi pradėtų šokinėti bei ploti į ritmą. Likimas sutvarkė viską taip, kad Hundred Waters pamačiau Senoje prišvartuoto laivo triume. “Xtalk“ grojo ne paskutinę, bet vis tiek jau kai visi buvo apšilę. Vos tik prasidėjus tai vietai, kur man atrodė, kad reikia daryti ne ką kitą kaip šokinėti ir ploti, taip ir padariau. Deja, koncerte buvo keliasdešimt žmonių, daug tuščių erdvų ir kažkur toje mini minioje atsirado vos pora man pritariančių žmonių.

Bet kuriuo atveju, albumas išliko. Vis dar nepakeičiau savo nuomonės dėl plojimo ir šokinėjimo skambant “Xtalk“.

Cookies “Music for Touching”

Lapkritis. Albumą radau dėka tokio menko atsitiktinumo, kad net darosi baisu pagalvojus, jog jo galėjau taip niekada ir nerasti. Trumputis grupės pasirodymo anonsas New Yorker’y. Tiek užteko mane sudominti. Groja itin sodrią ir kokybišką pop muziką. Tokią, kokios visada tikėjausi iš Ting Tings (negaliu paaiškinti asociacijos kilmės).

Caribou “Our Love”

Gruodis. Malonumas metų pabaigai.

===

Reklama

2 mintys apie “Geriausi 2014-ųjų metų albumai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s