Kazimieras Žoromskis – neįtikėtinas lietuvių dailininkas

Po šiandienos vizito K. Žoromskio name / studijoje / dabar jau muziejuje, kuriame šiuo metu gyvena jo žmona, kilo labai daug minčių. Tokią nuostabią šeštadienio popietę, klausantis ponios Kristinos paskaitos ir tyrinėjant dailininko paveikslus, norėčiau palinkėti patirti kiekvienam.

Pats pastatas yra įsikūręs K.Kalinausko g. 12, turi du aukštus, studijos sienoje padarytas 24 kv. m. dydžio langas užpildo erdvę didžiuliu šviesos kiekiu (kitoje gatvės pusėje – Citadele bankas ir JAV ambasada). Jokios lentelės apie tai, koks lobis slepiasi viduje, išorėje nerasite – kad atvykome į reikiamą vietą patvirtino ten pat ėję moterys. Norintys aplankyti muziejų turėtų skambinti tiesiai poniai Kristinai (mes ten dalyvavome su Meno klubu, Ilma, manau, mielai pasidalintų reikiamais kontaktais).

Žoromskio darbai – itin progresyvus, vos įėjęs pasijunti kaip Niujorko galerijoje. Įspūdis neatsitiktinis, nes meninkas daugelį metų ten ir gyveno, kūrė bei mokė. Kaip sakė Kristina, Kazimieras suteikė antrą kvėpavimą pop art’ui, įnešė trečiają dimensiją į šį stilių ir sukūrė atskirą šaką, kuri dabar vadinama optiniu impresionizmu. Visi tie darbai teikia neapsakomą pasitenkinimą, kurį ypač sustiprina ir čia pat girdimos kūrėjo gyvenimo istorijos bei pasakojimai apie pačius paveiklus. Tai yra neatpasakojama, o tik išgyvenama – ir dėl to verta gyventi.

Darbas, kuriame pavaizduota labai plati autoriaus įdėjų paletė – nuo optinio impresionizmo iki ironijos.

Nebijau prisipažinti, kad tik šiandien pirmą kartą ir išgirdau apie šį meninką ir jis iškart papuola tarp tų lietuvių, kurie savo intelektiniu palikimu verčia didžiuotis esant lietuviu. Sako, kad nacionalinis motyvas kūryboje dabar jau nebėra aktualus, tačiau Žoromskis geriausius savo paveikslus užuot pardavęs atidėjo būtent Lietuvai, su kuria nuolat jautė ryšį, ir vėliau perdavė beveik šešių šimtų paveikslų kolekciją Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui. Apie jų vertę galima tik spėti, vienintelis įvertintas paveiklas, kai buvo padovanotas Jungtinėms Tautoms, gavo 900 000 eurų žymę.

Ir čia aikčiojimas nusplopsta, nes uždavus natūralų klausimą, kur tie perduoti Lietuvai paveiklai eksponuojami, sužinai, kad visi yra laikomi požemyje. Pasirodo, buvo žadėtas pastatyti muziejus prie dabartinio namo, juos kartu sujungiant, tačiau tai neįvyko ir dabar tie paveiklai kaip ir neturi savo vietos, dūla ir, jei neklystu, net nėra nei vieno iš jų Nacionalinėje dailės galerijoje eksponuojama. Taip, šitoje vietoje labai norėtųsi teisybės.

Nežinau, kaip tai turėtų vykti, bet net neabejoju, kad pasaulyje yra jau išrasti modeliai, kaip sukurti save išlaikantį tokio tipo muziejų. Žiūrint į visus darbus negaliu nieko geresnio palinkėti, kaip surasti nuolatinius namus visiems tiems lobiams, kol bėgantis per sienas vanduo, šaltis ir laikas nenugramzdino į užmarštį tokį stiprų pasitenkinimą keliančius kūrinius.

O kol kas, galima domėtis ir grožėtis tuo, kas eksponuojama ir apie ką pasakoja ponia Kristina. Tai įkvepia ir sužadina pačius kilniausius jausmus.

Reklama

6 mintys apie “Kazimieras Žoromskis – neįtikėtinas lietuvių dailininkas

  1. Naujojoj Dailės galerijoj (tam dideliam pastate prie Neries) tikrai buvo keletas paveikslų. Man atrodo, ta ekspozicija nuolatinė.

  2. Nacionalineje dailes galerijoje nuolatineje ekspozicijoje yra trys K. Zoromskio darbai, kurie atspindi jo kurta optini mena. Daug planesnis vaizdas apie autoriu susidaro apsilankius muziejuje. Tikrai verta i ji uzsukti. Aciu visiems dalyvauvusiems renginyje kartu su Meno klubu.

    1. Būtinai dabar atkreipsiu dėmesį. Šis savaitgalis nebuvo toks sėkmingas – nei art deco drabužiai, nei Drėma su Kniūkštaite, nei ŠMC nepakilo iki Žoromskio. Tikiuosi, kitas šeštadienis su Butkais vėl pataisys einamuosius meno reikalus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s