Išvyka į vieną iš dviejų Earthship’ų Britanijoje

Earthship – sunkiai į lietuvių kalbą išverčiama sąvoka, greičiausiai – pasyvaus šildymo namas. Aplankytasis vadinasi Greenhead Moss Earthship ir yra vienas iš dviejų Earthshipų Didžiojoje Britanijoje, apie 50 mylių nuo Edinburgo (kitas – Earthship Fife). Ekskursija buvo dalis Environment, Society and Politics mokamojo dalyko, kurio dėstytoją jau anksčiau aprašiau stereotipų rubrikoje.

Didžiausią įspūdį paliko tas faktas, kad Earthship’as sugeba palaikyti pastovią 24 laipsnių temperatūrą viduje tiek žiemą, tiek vasarą… nenaudodamas jokių šildymo prietaisų. Taip, tikrai. Netgi perklausiau statytojų, ar nebus nei vieno radiatoriaus ar šildytuvo pabaigtame pastate,  ir jie atsakė, kad ne. Nežinau, kaip tai pagrįsta fiziškai, tačiau namas per pora metų įšyla, nes yra įkasamas į kalniuką, o jo sienas sudaro padangos, prikimštos žemių ir betono, ir pačios žemės. Sienos – apie pusantro metro storio, jei neklystu.

Vandentiekio srityje irgi geros naujienos – tas pats vanduo panaudojamas dar keturis kartus, viską prafiltruoja technologiškai pažangūs valymo įrenginiai. Pakinkomas net ir lietaus vanduo (matosi nuotraukoje viršuje). Energija gaunama iš saulės kolektorių ir vėjo jėgainių, kurios bus įrengtos vėliau. Jokių komunalinių sąskaitų, nebent už šiukšlių išvežimą. Galima pasiekti 90% efektyvumo lygmenį (pakartotinio panaudojimo atžvilgiu).

Fasadas – iš vienas ant kito suguldytų stiklo butelių. Dar turėtų būti panaudotos ir skardinės, bet Škotijoje griežtesni statybos reikalavimai – todėl ir tarp padangų betonas, o ne skardinės. Pabaigtas Earthship’as ne ką tesiskiria nuo įprastų namų, turi įprastą apipavidalinimą (šiuo atžvilgiu mums pasisekė, kad pamatėme jį vidury statybų).

Pastatyti tokį daiktą kainuoja apie 100 000 svarų, tačiau dirbant pačiam ir lėčiau, galima tilpti ir į 40 000 svarų – daug medžiagų (padangos, stiklas) yra ne perkamos naujos, bet panaudojamos dar kartą, todėl galima gauti už mažą arba jokio mokesčio.

Earthship’ų judėjimas prasidėjo prieš keturis dešimtmečius Meksikoje, labiausiai išvystytas – JAV. Stato savanoriai iš viso pasaulio, taip panaudoja ir pasidalina geriausiomis praktikomis. Anot mūsų gidų, didžiausios kliūtys – techniniai reikalavimai iš priežiūros institucijų. Kaina – didoka, tačiau kiek sutaupyti turėtų vien sąskaitų už šildymą nebuvimas.

Reklama

2 mintys apie “Išvyka į vieną iš dviejų Earthship’ų Britanijoje

  1. labai miela, kai žmonės, rašantys blog’us, sukuria juose tokį lyg ir atskirą blog’o pasaulėlį – “jau anksčiau aprašiau stereotipų rubrikoje“ :)) dėžutės ir interlinkai, man čia primena kambarį kur Tam Tikru Būdu išdėliotos knygos lentynose ir Tam Tikros Nuotraukos suklijuotos Specifinėse Vietose ant sienų

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s